נכות נפשית של ילדים לאחר תאונת דרכים

למרבה הצער, תאונות דרכים של ילדים אינן עניין נדיר וניתן לראות מדי יום ילדים שנפצעים כהולכי רגל וכנוסעים ברכב/אוטובוס.

מנגנון החשיבה אצל ילדים הינו שונה מאנשים בוגרים ומחקרים מראים באופן ברור, כי ילדים אינם יכולים לאמוד מרחקים כפי שהם תואמים את המציאות ולכן הם מצויים בסיכון גבוה בכביש.

כאשר ילד נפגע בתאונת דרכים, הוא מפתח לעיתים פוסט טראומה, אשר באה לידי ביטוי בכל תחומי החיים. פוסט טראומה, ככלל, הינו דבר שאינו קל לאבחון. הדבר קשה שבעתיים כאשר מדובר בפוסט טראומה אצל ילדים. מנגנון ההדחקה אצל ילדים הינו מנגנון משוכלל ומייצר השלכות שלעיתים זיהויים קשה עד בלתי אפשרי.

פעמים רבות לאחר תאונת דרכים, ילד מתחיל לראות מפלצות בבית או שהוא מתחבא באופן אובססיבי. במקרים קשים יותר, הילד חוזר להרטיב במיטה (גם בגיל מבוגר יחסית) או שהוא מסתגר בביתו. במקרים קיצוניים יותר, ילד שעבר פוסט טראומה לאחר תאונת דרכים אינו מוכן לעלות לרכב או לחצות את הכביש (תלוי באיזו סיטואציה התרחשה התאונה) והוא מפתח תסמינים פיזיים של ממש, אשר מתבטאים ברעידות קשות, פרפורים ובצעקות מחרישות אוזניים.

מוקד נוסף שצריך לקבל תשומת לב הוא בית הספר. ניתן לראות באופן כמעט עקבי, כי ילד שעבר תאונת דרכים שהשפיעה עליו, מפסיק להכין שיעורי בית, הריכוז שלו יורד, הציונים יורדים והוא נחלש בלימודים באופן ניכר.

כאשר ההורים מבחינים בבעיות אלו אצל ילד שעבר תאונת דרכים, חשוב מאוד שלא להזניח את המצב ולהתעלם ממנו, אלא לקחת את הילד לטיפול הולם אצל פסיכולוג/פסיכיאטר (תלוי בחומרת המצב) ולשקם אותו. ישנם פסיכולוגים/פסיכיאטרים אשר יש להם התמחות ספציפית בילדים והם ינסו הכל בכדי להגיע אל לב הילד ולרפא אותו.

חשוב לדעת, כי לא תמיד קיימת התאמה בין עוצמת הפגיעה הפיזית של הילד לאחר תאונת הדרכים לעוצמת הפגיעה הנפשית. קיימים מקרים רבים, כי ילד נפגע באופן קל מאוד או שאפילו רק נבהל מרכב נוסע, אך הדבר גורם לו לזעזוע עמוק ולטראומה קשה.

פעמים רבות, תיק של תאונת דרכים של ילד מנוהל רק בפן הנפשי ואין כל התייחסות לפן הפיזי. פגיעה נפשית אצל ילד יכולה לגרום לנכות תפקודית קשה, אשר תשפיע עליו לכל ימי חייו.

קיימים תיקים רבים של ילדים שנפגעו נפשית בתאונת דרכים, אשר בסופו של יום מקבלים פיצויים גבוהים ביותר, שעומדים על סכומים של עשרות אלפים, מאות אלפים ואף מיליוני שקלים.

חשוב מאוד לנהל תיק של פגיעה נפשית של ילד כתוצאה מתאונת דרכים בדרך הטובה ביותר, שכן ניהול נכון יכול למקסם את הפיצוי מחברת הביטוח ולעיתים הפיצויים יכולים לדאוג למחסורו של הילד הפגוע לכל ימי חייו.

 

שיתוף

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן